PrijemPrijem  PortalPortal  KalendarKalendar  GalerijaGalerija  Često Postavljana PitanjaČesto Postavljana Pitanja  TražiTraži  Lista članovaLista članova  Korisničke grupeKorisničke grupe  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

Delite | 

polno prenosive bolesti

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Admin
Admin

Broj poruka : 6
Datum upisa : 28.05.2009

PočaljiNaslov: polno prenosive bolesti   Ned Maj 31, 2009 5:30 am

Bolesti koje se prenose polnim putem

Ljudi su obicno iznenadeni cinjenicom da su polno prenosive bolesti jedno od najcešcih oboljenja danas. Svake godine više od 12 miliona Amerikanaca oboli od polno prenosivih bolesti odnosno bolesti koje se prvenstveno prenose seksualnim odnosom. Donedavno je bilo uobicajeno ove infekcije nazivati venericnim bolestima što je mnoge asociralo na gonoreju ili sifilis. U stvari, otkriveno je više od 20 polno prenosivih bolesti, a mnoge su epidemijski rasprostranjene u mnogim zemljama sveta. S obzirom na sam karakter bolesti, moguce su komplikacije po zdravlje žene - smanjenje njene plodnosti i ugrožavanje života.
Mnogi od nas još uvek veruju da "dobre" devojke ne dobijaju polno prenosive bolesti. A kada ih i dobijemo, onda smo etiketirane kao “promiskuitetne” ako smo same, ili “neverne” ako smo u vezi sa jednim partnerom. Najgore od svega je što ne možemo dobiti pomoc kada je tražimo i kad nam je najpotrebnija. Sve dok naše društvo bude gledalo na polno prenosive bolesti kao na kaznu ljudima koji upražnjavaju “usputni seks”, dotle ce biti problem pricati o polno prenosivim bolestima i iskoreniti ih.
Nijedna žena ne bi trebalo da se stidi što poseduje seksaulna osecanja, ili što je izabrala da bude ili ne bude seksualno aktivna. Ali, najvažnije je da održimo naš seksualni život zdravim. To znaci da naucimo kako da se zaštitimo od polno prenosivih bolesti ( koje su zarazne) pre nego što ih dobijemo, kao i da se izlecimo ako se vec nismo na vreme zaštitile. Možemo pomoci sprecavanju širenja infekcija i to bez odricanja od sopstvenog seksualnog života.
Pošto je prica o polnim bolestima neprijatna, cesto je teško doci do pravih informacija. Ponekad se cini najlakšim “preskociti” tu temu i zaboraviti na prevenciju, posebno ako naš seksualni partner nije spreman na saradnju ili je cak neprijateljski raspoložen prema “sigurnom seksu”. Na žalost, epidemija side - HIV virusa ( ljudski imunodeficijentni virus) upozorila je na nužnost prevencije infekcije virusom za koji nema leka i koji na kraju uvek dovodi do smrtnog ishoda. Zbog svega toga se slobodnije prica o upotrebi kondoma kao osnovne zaštite od polno prenosivih bolesti, ali i dalje ima veliki broj ljudi koji o ovom problemu cuti. Promena naših stavova i ponašanja i dalje ostaje glavni zadatak u 90-tim godinama.
Polno prenosive bolesti imaju mnogo negativnih dodatnih znacenja. Cak i ako slobodno pricamo o seksu, ne bismo želele da iko sazna da mi možda imamo polno prenosivu bolest.

Mnogo sam uznemirena poslednjih dana. Muž mi je rekao da je spavao sa još nekom i da je možda dobio neku polnu bolest. Kako da pozovem svog ginekologa i ispricam mu tu sramotu? Ako pitam neku prijateljicu, ona ce se uvrediti. Juce sam videla reklamu u novinama za pomoc ljudima obolelim od polno prenosivih bolesti i posle mnogo oklevanja sam pozvala. Bilo je pravo olakšanje dobiti prave informacije, a da niko ne traži da se predstaviš.

Zaraženost polnom bolešcu može uticati na ono što mislimo o sebi samoj, na našu seksualnost i veze u kojima smo. Možemo se osetiti žrtvovanim, ljutim, depresivnim ili cak što je besmisleno, možemo osetiti krivicu.
Ako jedna osoba iz monogamne veze dobije polnu bolest, to cesto postaje problem na koji se par vraca svaki put kad ima bilo kakvu krizu.

Krajem leta smo moj muž, naša beba, 16-godišnja bebi siterka i ja otišli na selo. Kada smo se vratili kuci ja sam pocela da osecam vaginalni svrab. Tada sam primetila da i moj muž ima isti problem. Pitala sam ga da li je skoro spavao sa nekom drugom ženom. Priznao mi je da je spavao sa bebi siterkom. U drugim okolnostima nikada mi to ne bi priznao.

Cak i kada slobodno razmišljamo o ovoj temi dobijanje polne bolesti obicno predstavlja nevolju. Moramo utrošiti vreme i pare za lecenje; trebalo bi da kažemo našem/našim seksualnim partnerima da bi se i oni podvrgli lecenju, a moracemo se nositi i sa svojim osecanjima. Prijatelji, savetnici, terapeuti i grupe samopomoci mogu pomoci kad imamo polno prenosivu bolest.

Šta su polno prenosive bolesti

Polno prenosiva bolest je termin koji se odnosi na oboljenje koje se prvenstveno dobija seksualnim kontaktom. Uzrocnici mogu biti bakterije, virusi, sicušni insekti ili paraziti. Najcešce polne bolesti su: hlamidija, gonoreja (triper), polne bradavice, genitalni herpes, negonokokni uretritis, trihomonas, bakterijski vaginitis, sida, sifilis, stidne vaši, šuga, meki cir i hepatitis B.
Kako se prenose

Mikroorganizmi koji izazivaju ova oboljenja (izuzev vaši i šuge) prvenstveno prodiru u organizam kroz sluznicu tople, vlažne površine vagine, uretre, anusa i usta. Na ovaj nacin možete dobiti polnu bolest, ako imate intimne odnose sa nekim ko je vec zaražen, narocito ako imate oralni, analni ili genitalni seks. Kada je vaš partner zaražen sa više od jedne polne bolesti, vi možete biti inficirani sa svakom ponaosob kojoj ste izloženi: gonoreja i hlamidija se cesto prenose zajedno.
Price o tome da se možete zaraziti polnom bolešcu preko daske na WC šolji, kvake ili drugih predmeta, nisu istinite, izuzev pod posebnim, retkim okolnostima.
Takode, ne možete se zaraziti polnom bolešcu od teškog nošenja, naprezanja ili zbog toga što ste prljave. Životinje ne prenose polne bolesti ljudima. Organizmi koji izazivaju vecinu polno prenosivih bolesti najviše “vole” toplo, vlažno okruženje kao što je sluznica genitalija ili grla. Van tela, vecina uzrocnika umire za manje od minut ili dva.
Kakve su moje šanse da se zarazim polno prenosivom bolešcu

Statistika govori: ako ste mlade (izmedu 15 i 24), seksualno aktivne sa više od jednog partnera i živite u gradu, spadate u najrizicniju grupu za dobijanje polne bolesti. Šanse da se zarazite takode zavise i od vaše sposobnosti da primenite efikasnu prevenciju. Ako ste heteroseksualni i imate seksualni odnos sa muškarcem koji je zaražen polnom bolešcu, šanse da se zarazite su velike. Npr. posle samo jednog kontakta sa gonorejom imate 80% šansi da se zarazite.
Ako ste lezbejka, imate mnogo manje šansi da dobijete polnu bolest, zato što se polne bolesti mnoge teže prenose medu ženama. Herpesom se možete zaraziti preko poljupca, oralno-genitalnim seksom ili u dodiru sa otvorenom ranom ili oštecenom kožom. Teorijski je takode moguce, mada jako retko, inficirati grlo gonorejom tokom oralnog seksa. Ako imate seksualne odnose i sa muškarcima i sa ženama, vaše šanse za dobijanje polne bolesti su iste kao i kod heteroseksualki.

...Ni meni.
Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika http://tabu.forum777.com
Alexs

Broj poruka : 11
Datum upisa : 03.06.2009
Godina : 35

PočaljiNaslov: Re: polno prenosive bolesti   Sre Jun 03, 2009 5:05 am

ovu temu zaista treba razviti zbog mladjih generacija koje nemaju nikakvog obrazovanja na ovu temu a zaista je neophodno.Sve pohvale za ovu temu :)
Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika http://aspektastro.forum2.biz/

polno prenosive bolesti
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» U pogledu se kriju bolesti: Oči otkrivaju stanje vašeg tijela
» Muške bolesti i zdravlje
» Pronadjen lek za sve vrste raka
» Voda
» Mars

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
tabu :: Zdravlje :: polno prenosive bolesti-
Skoči na:  
Free forum | © phpBB | Besplatan Forum međusobnog pomaganja | Kontakt | Signalizirajte zloupotrebu | Napravi besplatan blog